داشتن لبخندی زیبا یکی از ویژگی‌های جذاب و منحصر به فردی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. زیبایی دندان‌ها تاثیر‌گذار‎‌ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا می‌باشد. یکی از راه‌هایی است که به شما در داشتن دندان‌هایی زیبا کمک می‌کند، لمینیت است. در این روش به کمک موادی به رنگ سفید و یا همرنگ با دندان، ایرادات مختلف دندان مثل شکل ظاهری و یا فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها اصلاح می شود.

لمینیت برای تصحیح حالت دندان‌های بد شکل، اصلاح نامرتبی‌ها، بزرگ کردن دندان‌های ریز، لب پریدگی دندان، ترمیم کوتاهی و بلندی، پر کردن فاصله‌ بین دندان‌ها و اصلاح رنگ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در روش لمینت که عمدتا از لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر استفاده می‌شود. پس از قالب گیری و تراش دادن دندان، بخش مصنوعی مورد نیاز برای دندان توسط لابراتوار ساخته می‌شود و توسط دندانپزشک به ناحیه مورد نظر چسبانده می‌شود. در اولین جلسه دندانپزشک دندان‌ها را معاینه کرده و اگر لمینت مورد نیاز باشد یک قالبگیری اولیه از دندان‌ها انجام می‌شود و به لابراتوار دندانسازی ارسال خواهد شد. در لابراتوار دندان پروتزی با تغییراتی که توسط دندانپزشک تعیین شده است ساخته می‌شود و در جلسه بعدی در دهان کار گذاشته می‌شود. این پروسه درمانی حدود دو الی سه هفته زمان می‌برد.

لمینیت سرامیک روش غیر مستقیم

این روش به روش غیر مستقیم معروف می‌باشد. جنس این نوع لمینیت ، از سرامیک یا همان پرسلن که نوعی چینی است، می‌باشد. دندان شما با این روش ثبات رنگی بیشتری خواهد داشت.

لمینیت کامپوزیتی روش مستقیم

لمینیت کامپوزیتی یا باندینگ کامپوزیتی، هر دو از روش‌های لمینیت دندان می‌باشند. در این روش، از کامپوزیتهای پلیمری استفاده می‌شود. دندان به میزان کمی تراش داده شده و حتی در مواردی ممکن است بدون تراش انجام شود.

مراقبت‌های پس از انجام لمینیت دندانی

احتمال دارد که پس از انجام لمینیت ، دندان‌های شما حساس‌تر شده و اگر غذای گرم و یا سرد بخورید دندان‌هایتان درد بگیرد که پس از مدتی این حساسیت به خودی خود از بین خواهد رفت. التهاب لثه و تورم دندان نیز یکی از علایمی است که نشان می‌دهد نصب لمینیت در جای صحیحی انجام نشده است و نیاز به مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم و اصلاح وضعیت پروتز دندانی دارد.

باندینگ دندان فرآیندی است که توسط آن موادی که دندان‌ها را پر می‌کنند به لایه‌های مینای دندان نفوذ کرده و قسمت‌های خالی دندان را پر می‌کند. جنس باندینگ معمولا از کامپوزیت است که در کم‌ترین زمان به دندان‌ها می‌چسبد.

ادامه دارد...

بازدیدها: 385

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *